مراحل ای وی اف

مراحل ای وی اف2019-10-04T21:47:17+03:30

Project Description

مراحل انجام آی وی اف عبارتند از: تحریک تخمک گذاری، بازیابی تخمک، تلقیح و لقاح، کاشت نطفه و انتقال جنین. آی وی اف معمولا زمانی در نظر گرفته می‌شود که دیگر روش‌های درمان ناباروری با شکست مواجه شده باشند.

به طور معمول، اگر بخواهید از تخمک خود استفاده کنید، آی وی اف شامل پنج مرحله می‌شود. اما اگر از تخمک اهدایی استفاده کنید، این فرایند در سه مرحله آخر انجام خواهد شد.
مرحله ۱: تحریک تخمک گذاری
در طول این مرحله، زنان با مصرف دارو‌های باروری، تخمک گذاری خود را افزایش می‌دهند. به طور معمول، زنان در طی هر دوره قاعدگی، تنها یک تخمک تولید می‌کنند، اما با دارو‌های باروری، چندین تخمک تولید خواهد شد.
این دارو‌های باروری معمولا به صورت روزانه در باسن، پایین شکم یا بالای ران تزریق خواهند شد. این تزریقات به مدت ۹ تا ۱۱ روز طول خواهند کشید. انجام برخی از این تزریقات مشکل است و باید برای تزریق از دیگران کمک بگیرید.
در طول این مرحله، پزشک روند پیشرفت را با سونوگرافی کنترل کرده و سطح استروژن را اندازه گیری می‌کند.
مرحله ۲: بازیابی تخمک
زمانی که تخمک‌ها بالغ شوند، آن‌ها طی جراحی کوچکی به نام آسپیراسیون فولیکول از تخمدان‌ها خارج خواهند شد. در این جراحی، شما تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت، اگرچه می‌توانید همان روز از بیمارستان مرخص شوید. در زمان عمل، دردی احساس نخواهید کرد، اما ممکن است پس از آن دچار گرفتگی عضلات شوید که در عرض یک روز از بین خواهد رفت.
مرحله ۳: تلقیح و لقاح
زمانی که تخمک‌ها خارج شوند و اسپرم نیز آماده باشد، اسپرم و تخمک برای تلقیح و بارور شدن با هم جفت می‌شوند. در برخی موارد، ممکن است اسپرم به منظور افزایش احتمال باروری به طور مستقیم به تخمک تزریق شود. به این روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم (ICSI) گفته می‌شود.
مرحله ۴: کاشت نطفه
تخمک‌های بارور شده با تقسیم شدن شروع به رشد می‌کنند و زمانی که تقسیم شوند، عملا به آن‌ها نطفه گفته می‌شود. پزشک به طور مرتب نطفه‌ها را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود قبل از قرار دادن آن‌ها در رحم، نطفه‌ها به درستی رشد کرده اند.
مرحله ۵: انتقال جنین
آخرین مرحله از مراحل انجام آی وی اف انتقال جنین است. سه تا پنج روز پس از بازیابی و باروری تخمک ها، نطفه‌ها درون رحم مادر قرار می‌گیرند و این مرحله به اندازه بازیابی تخمک‌ها سخت نیست.
در این مرحله، زن هشیار بوده (بیهوش نمی‌شود) و پزشک از طریق لوله‌ای نازک، جنین را وارد رحم زن می‌کند. حدود ۱۲ تا ۱۴ روز پس از انتقال جنین، می‌توانید برای آزمایش بارداری به پزشک مراجعه کنید.
برای افزایش احتمال باروری، معمولا پزشک بیش از یک تخمک را درون رحم زن قرار داده که می‌تواند منجر به چند قلوزایی شود. جنین‌های استفاده نشده را می‌توان نگه داشت و بعدا آنها را اهدا کرد.

dictum neque. Curabitur elit. venenatis felis leo.