فریز تخمک

فریز تخمک2019-10-05T09:44:37+03:30

Project Description

انجماد تخمک یکی از راههای تقویت قدرت باروری است که بوسیله برداشتن و نگهداری کردن از تخمک انجام می شود و در زمانیکه سن بالاتر می رود از آن استفاده شود.

طرفداران این روش بر این باورند که انجماد تخمک به خانمها اجازه کنترل بهتری بر باروری خود می دهد.

چرا باید تخمکم را منجمد کنم
3 دلیل اصلی برای انجام اینکار وجود دارد:
-بسیاری از خانمهایی که تخمک خود را منجمد می کنند، در حال حاضر آمادگی لازم برای بارداری را ندارند. این دسته از خانمها ترجیح می دهند پس از بهبود شرایط و با آمادگی کامل در آینده اقدام به بارداری کنند.

خانمها بنا به دلایلی  بارداری خود را به تعویق می اندازند، به عنوان مثال، منتظر بدست آوردن موقعیت مالی بهتری هستند، می خواهند درس یا تحصیلشان به پایان برسد یا اینکه هنوز ازدواج نکرده اند.

بنابراین به این دسته از خانمها توصیه می شود که تخمک خود را فریز کنند در این حالت آنها با دوام می شوند و خانمها می توانند از آنها استفاده کنند.خانمها می توانند تخمکهای فریز شده را گرم کرده و از آن  در ن که آمادگی دارند تا باردار شوند هرچند که دیر شده باشد  در 30، 40 یا حتی 50 سالگی از آن استفاده کنند.

-حفاظت از قدرت باروری در طول درمان پزشکی: شیمی درمانی و پرتو درمانی می توانند منجر به کاهش قدرت باروری شوند. اگر تعدادی از تخمکها قبل از شروع درمان، انبار شوند این امکان باروری و انتقال تخمک به رحم، پس از درمان و بهبودی کامل وجود دارد.

-برای جلوگیری از دور انداختن لقاح در طول لقاح آزمایشگاهی. جنین های اضافی از IVF معمولا فریز می شوند و در زمان دیگری انتقال داده شده یا از آنها صرفنظر می شود. فریز کردن تخمک این امکان را می دهد به همان اندازه که لازم است در IVF بارور شوید و تخمکهای بارور نشده را برای استفاده های بعدی منجمد کنید.

بهترین سن برای فریز کردن تخمک 
هرچقدر جوان تر باشید برای فریز کردن بهتر است. همانطور که  سن شما بالا می رود سن تخمک نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین قدرت باروری شما کاهش پیدا می کند و خطر اختلالات کروموزومی  جنین نیز افزایش پیدا می کند.

فرآیند جمع آوری به چه صورت است؟

روند این عملیات مانند IVF است و دو تا چهار هفته زمان می برد.

– از آنجایی که به طور معمول تخمدان ها هر ماه یک تخمک آزاد می کنند، نزدیک به دوره قاعدگی تان، دارو مصرف می کنید تا تخمدان ها تحریک شده و همزمان چندین تخمک آزاد کنند.

– هر چند روز یک بار نزد پزشکتان می روید و از طریق سونوگرافی، و بررسی سطح هورمون ها معاینه می شوید تا زمان جمع آوری تخمک ها مشخص شود.

– زمانی که تخمک ها رسیدند، آن ها را از طریق یک عمل سرپایی جمع آوری می کنند. ابتدا، یک داروی بی حسی به شما تزریق می شود، سپس با کمک دستگاه سونوگرافی، یک سوزن از طریق واژن، وارد رحم می شود و حداقل ٥ و حداکثر٢٠ تخمک در هر عملیات، جمع آوری می شود.

– پس از یک تا دو ساعت می توانید به خانه بروید. البته ممکن است تا چند روز، در ناحیه رحم احساس گرفتگی داشته باشید.

چگونه از تخمک های فریز شده استفاده می شود؟

تخمک ها بلافاصله پس از برداشت، فریز می شوند. هرچه بیشتر، تخمک فریز کنید، شانس اینکه حداقل یکی از آنها طی مراحل، انجماد، ذوب، بارورسازی و انتقال، سالم بمانند بیشتر می شود. زمانی که آماده بارداری و انتقال هستید، تخمک ها، ذوب شده و آنهایی که سالم هستند، به روش IVF یا لقاح مصنوعی، در آزمایشگاه با اسپرم همسرتان، تلقیح می شوند. سپس یک تا چهار رویان، همزمان به رحم منتقل می شوند.

به گفته متخصصان، خانمی که ٣٣ سال سن دارد، با ٢٠ تا ٢٥ تخمک فریز شده، شانس خوبی برای بارداری یک نوزاد سالم در آینده دارد و افراد بالای این سن بالطبع باید ذخیره تخمکی بیشتری داشته باشند.

اتفاقات بعد از فریز کردن تخمک:

به طور معمول، یک هفته بعد از بازیابی تخمک، می توانید فعالیت های طبیعی خود را ادامه دهید. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از نزدیکی محافظت نشده جلوگیری کنید. اگر مشکلات زیر را دارید، با پزشک تماس بگیرید:

  •  تب بیش از 101.5 فارنهایت (38.6 درجه سانتی گراد)
  •  درد شدید شکم
  •  افزایش وزن بیش از 2 پوند (0.9 کیلوگرم) در عرض 24 ساعت
  •  خونریزی شدید واژینال – پر کردن بیش از دو پد در یک ساعت
  •  مشکل ادرار کردن

خطرات انجماد تخمک

شرایط مربوط به استفاده از داروهای باروری :

به ندرت، استفاده از داروهای باروری تزریقی مانند هورمون تحریک کننده فولیکول یاهورمون LH برای ایجاد تخمک گذاری می تواند سبب ایجاد سندرم Hyperstimulation تخمدان شود – که در آن تخمدان ها به زودی پس از تخمک گذاری و یا بازیابی تخمک ها متورم و دردناک می شوند. علائم و نشانه ها شامل درد خفیف شکم، نفخ، تهوع، استفراغ و اسهال است. حتی به ندرت، ممکن است یک فرم شدیدتر از سندرم هیپرکرمی شدن تخمدان ایجاد شود که همچنین می تواند باعث ایجاد مایع در شکم و تنگی نفس شود.

عوارض روش تشخیص تخمک:

  • به ندرت، استفاده از یک سوزن آسپیریت برای برداشتن تخمک باعث خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه یا رگ های خونی می شود. خطرات مربوط به بیهوشی عمومی – که ممکن است برای برخی از روش های برداشتن تخمک استفاده شود –ایجاد نگرانی میکند.
  • خطرات احساسی: انجماد تخمک می تواند باعث ایجاد امید کاذب شود. تصمیم به فریز تخمک هایتان ممکن است توانمند سازی و امید برای آینده ایجاد کند؛ با این حال هنوز هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد.

اگر از تخمک فریزشده خود برای داشتن یک کودک بیولوژیک استفاده می کنید، احتمال خطر سقط جنین با افزایش سن وجود دارد.

تحقیقات تا به امروز افزایش خطر ابتلا به نقایص زودرس نوزادانی که به دلیل فریز تخمک متولد شده اند را نشان نداده است. با این حال، برای تأیید ایمنی فریز تخمک، تحقیقات بیشتری لازم است.

میزان موفقیت این روش چقدر است؟

با اینکه اطلاعات در این زمینه محدود است، اما گزارشات حاکی از آن است که در همه جای دنیا، حدود یک الی دو سوم درمان های ناباروری به وسیله، فریز تخمک، منجر به بارداری سالم می شوند.

سوالات رایج راجع به فریز تخمک؟

1- تخمک ها چه مدت می توانند یخ زده بمانند؟

در باروری USC تخمک ها را همانند نطفه ها با استفاده از دمای انجماد 196- درجه سلسیوس منجمد میکنیم. بر اساس شواهد علمی و همچنین تجربه ما برای رسیدن به حاملگی با نطفه های یخ زده – در یک مورد نطفه به مدت 10 سال منجمد بود- ما مطمئن هستیم که ذخیره سازی تخمک منجمد در درازمدت منجر به کاهش کیفیت نمی شود.

2- چند تخمک باید برای حاملگی ذخیره شود؟

بر اساس داده های اولیه از مطالعه ما و دیگران، نرخ انجماد تخمک 75٪ و میزان باروری 75٪ در زنان تا 38 سال پیش بینی شده است. بنابراین، اگر 10 تخمک یخ زده شوند، انتظار می رود 7 عدد از آنها زنده بمانند و انتظار می رود 5 تا 6 عدد بارور شوند و تبدیل به نطفه شوند. معمولا 3-4 نطفه در زنان تا 38 سال منتقل می شود. بنابراین توصیه می کنیم که 10 تخمک ذخیره شود. اکثر زنان 38 ساله و زیر آن می توانند 10 تا 20 تخمک را در هر دوره برداشت کنند.

3- چه زمانی باید تخمک ها را منجمد کنم؟

یک زن در سال های نخستین باروری در مورد زمان بندی تشکیل خانواده اعتماد به نفس دارد. داشتن یک شریک که همچنان آمادگی خود بچه دار شدن داشته باشد به زن کمک می کند به هدف خود برای تبدیل شدن به یک مادر برسد. متأسفانه، تمام خانم ها فرصت باردار شدن ندارند و برخی زمان زیادی انتظار می کشند تا باردار شوند.

4- انجماد تخمک چگونه انجام می شود؟

تا به امروز، باروری USC  تخمک های بیش از 150 زن را منجمد کرده اند.  حدود 15 تا 21 عدد از تخمک ها (65%) به فرزند رسیده اند. دو استاندارد برای قضاوت انجماد تخمک وجود دارد. یک استاندارد نطفه های تازه و منجمد نشده است و دیگری نطفه های یخ زده است.

5- اگر بیش از 38 سال سن داشته باشم چه باید انجام دهم؟

انتظارات در خصوص نرخ بارداری به سنی که در آن خانم تخمک ها را منجمد کرده است بستگی دارد اما به سنی که به سراغ تخمک ها می رود بستگی ندارد. بنابراین، احتمال حاملگی آینده زنان بالای 38 سال در زمان انجماد، کمتر از زنان جوانتر است. تا به امروز گزارش های کمی از بارداری در زنان بالای 38 سال از تخمک های یخ زده وجود دارد. در باروری USC بارداری در زنان بالای 40 سال نیز دیده شد. علاوه بر این، حاملگی ها به طور معمول در زنان تا سن 43 سال با استفاده از نطفه های تازه نیز دیده شده است.

6- چه زمانی انجماد تخمگ بیشترین موفقیت را دارد؟

سن زن نقش مهمی در میزان موفقیت این روش دارد. زنان زیر 32 سال بهترین نامزد برای انجماد تخمک انتخابی هستند، اما اکثر زنان زیر سن 43 سال می توانند از برنامه انجماد تخمک استفاده کنند. انجماد تخمک روشی برای حفظ پتانسیل تولید مثل در زنان است. تخمک ها از تخمدان برداشت می شوند و منجمد می شوند و برای استفاده بعدی ذخیره می شوند. یک تخمک یخ زده را می توان با استفاده از اسپرم در یک آزمایشگاه تلقیح کرد و در رحم شما (لقاح آزمایشگاهی) قرار داد. پزشک شما می تواند به شما در درک نحوه کار کردن انجماد تخمک، خطرات بالقوه و اینکه آیا این روش نگهداری باروری برای شما براساس سن و باروری شما مناسب است یا خیر، کمک کند.

7- تخمک یخ زده چگونه عمل می کند؟

اگر چه ثابت شده است اسپرم و نطفه آسان یخ می زنند؛ تخمک بزرگترین سلول در بدن انسان است و حاوی مقدار زیادی آب است. هنگامی که تخمک یخ می زند، کریستال یخ شکل می گیرد که می تواند سلول را از بین ببرد. در طول سالها متوجه شدیم که باید قبل از انجماد، تخمک را خالی از آب کنیم و آب را با ضد یخ جایگزین کنیم تا مانع شکل گیری کریستال یخ شود. همچنین یاد گرفتیم که چون پوسته تخمک هنگام یخ زدن سخت می شود، اسپرم باید با استفاده از یک تکنیک استاندارد مانند ICSI (تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی) به تخمک تزریق شود.

8- آیا انجماد تخمک امن است؟

تا به امروز حدود 5،000 نوزاد از تخمک یخ زده متولد شده اند. بزرگترین مطالعه منتشر شده از بیش از 900 نوزاد متولد شده از تخمک های یخ زده، در مقایسه با جمعیت عمومی، افزایش نقص در هنگام تولد را نشان نداده است. علاوه بر این، نتایج یک مطالعه نشان داد میزان نقص های کروموزومی بین جنین های حاصل از تخمک یخ زده نسبت به جنین های حاصل از تخمک های تازه افزایش نیافته است. در سال 2014 یک مطالعه جدید نشان داد که پس از انجماد تخمک، عوارض حاملگی افزایش نمی یابد. همچنین بیش از 300،000 کودک از جنین های یخ زده متولد شده اند.

sem, id suscipit ipsum massa quis, dictum