برداشتن کیست تخمدان

برداشتن کیست تخمدان2019-11-10T20:35:08+03:30

Project Description

جراحی کیست تخمدان با لاپاروسکوپی
در صورتی که کیست با روش‌های غیر جراحی از بین نرود، رشد کند و یا منجر به درد شدید شود، جراحی گزینه‌ای برای برداشتن کیست تخمدان است.

سیستکتومی تخمدان به روش لاپاروسکوپی نوعی جراحی با حداقل تهاجم است که در آن برش‌های کوچکی بین 5/0 تا 1 سانتیمتر در دیواره شکم ایجاد می‌گردد که از طریق آن لاپاروسکوپ وارد بدن می‌شود. لاپاروسکوپ به جراح اجازه می‌دهد که داخل شکم و لگن را ببیند. حفره شکمی نیز با استفاده یک گاز قابل جذب (معمولاً دی‌اکسیدکربن) پُر می‌شود تا بدین وسیله قابل دیدن باشد. ابتدا از لاپاروسکوپ برای تعیین محل کیست استفاده شده سپس پزشک یک یا دو برش دیگر ایجاد می‌کند تا بتواند از طریق آن‌ها کیست را خارج کند. در این جراحی تمام سعی جراح بر این است که در حین برداشتن کیست تخمدان، بخش اعظم تخمدان دست نخورده باقی بماند چرا که وجود آن برای باروری ضروری است. بیمار حین انجام جراحی، در بیهوشی کامل خواهد بود و معمولاً در همان روز قادر است به منزل برگردد.

مدت زمان انجام عمل لاپاراسکوپی متغییر خواهد بود و بسته به نوع عمل لاپارا و مهارت پزشک متخصص دارد. اما ممکنه از نیم ساعت برای تشخیص تا چند ساعت برای جراحی و درمان طول بکشد.

جراحی کیست تخمدان در شرایط مختلف زیر توصیه می‌شود:


–  کیست‌هایی که علائم و درد پایداری ایجاد می‌کنند یا ممکن است پیچ خورده یا پاره شوند.
–  کیست‌هایی که در نتایج سونوگرافی زنان به نظر می‌رسد نتیجه بیماری اندومتریوز هستند و برای دلایل باروری باید جراحی شوند.
–  در صورتی که کیست و توده در هر دو تخمدان رشد کرده باشد.
–  اندازه کیست تخمدان نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده لزوم جراحی کیست تخمدان است. کیست‌های بزرگتر (بیشتر از ۵ تا ۱۰ سانتیمتر) به احتمال بیشتری نیازمند جراحی هستند. همچنین کیست‌هایی که طی ۲ تا ۳ ماه کوچکتر نشوند یا همچنان به رشد خود ادامه دهند نیز باید جراحی شوند.
– جراحی در صورتی که کیست تخمدان مشکوک به سرطان باشد نیز لازم است. چنانچه فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان تخمدان را دارید یا در مطالعات تصویربرداری کیست به طور بالقوه سرطانی به نظر می‌رسد، جراحی برداشتن کیست تخمدان توصیه می‌شود.
– در صورتی که کیست تخمدان دارید و هنوز دوره قاعدگی نداشته‌اید (در دختران جوان)، جراحی کیست تخمدان توصیه می‌شود.
– در صورتی که کیست تخمدان دارید و یائسه شده‌اید (خانم‌ها پس از یائسگی) جراحی کیست تخمدان توصیه می‌شود. گرچه سرطان کیست تخمدان نادر است اما خانم‌های ۵۰ تا ۷۰ سال، بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند. درمان سرطان تخمدان در خانم‌هایی که در مراحل ابتدایی‌تر تشخیص داده می‌شوند خیلی بهتر انجام می‌شود.
–  در صورتی که کیست تخمدان دارید و از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید نیز جراحی توصیه می‌شود (مگر اینکه فقط از دوز پایین پروژسترون استفاده کنید یا دوره‌ای از مصرف قرص را فراموش کرده‌اید که احتمال ایجاد کیست‌های مرتبط با تخمک‌گذاری را افزایش می‌دهد).

پس از عمل لاپاروسکوپی کیست تخمدان

پس از عمل، ممکن است درد جزئی و کبودی در ناحیۀ برش ها داشته باشید. تغییر وضعیت می تواند به تخفیف درد و ناراحتی شما کمک کند. همچنین در دو روز اول پس از جراحی، داروهای مسکن نیز برای شما تجویز می شود. از طرفی ممکن است به علت استفاده از دی اکسیدکربن حین عمل برای باز کردن شکم، در ناحیۀ شانه ها و قفسه سینه درد داشته باشید. این درد طی چند روز خود به خود ناپدید خواهد شد.

ممکن است به علت استفاده از لولۀ راه هوایی در ناحیۀ نای و طی بیهوشی، گلو درد داشته باشید. مصرف آب نبات و یا قرص های گلو می تواند به کاهش درد کمک کند.

در روز جراحی پس از عمل، به هیچ عنوان رانندگی نکنید و به مدت یک هفته از ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین تر از 10 کیلوگرم اجتناب کنید.

طبیعی است که به علت بیهوشی، حالت تهوع داشته باشید. شب بعد از جراحی غذاهای سبک مصرف کنید، سپس در روز بعد به رژیم قبلی خود بازگردید. بهتر است به مدت 48 ساعت از نوشیدن نوشابه های گازدار خودداری کنید.

محل برش ها را تمیز و خشک نگهدارید. برای تمیز کردن آن ها می توانید از آب و صابون استفاده کنید. روز بعد از جراحی می توانید بانداژ روی زخم ها را بردارید.

طبیعی است که تا چند روز پس از جراحی، خونریزی خفیف واژینال داشته باشید.

commodo justo Praesent risus. ante. vel, efficitur. velit,