برداشتن رحم

برداشتن رحم2019-11-10T21:21:25+03:30

Project Description

هیسترکتومی به عمل برداشتن رحم گفته می‌شود. این عمل جراحی از بارداری‌های آینده جلوگیری می‌کند و خونریزی‌های مربوط به فیبروئید را از بین می‌برد. دو دسته هیسترکتومی وجود دارد:
هیسترکتومی کامل که در آن کل رحم برداشته می‌شود.

هیسترکتومی لاپاروسکوپی شامل برداشتن کل رحم به روش با حداقل تهاجم است. این عمل جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می‌گیرد و در مرحله اول برای ایجاد فضای کاری، شکم با گاز دی‌اکسیدکربن پُر می‌شود. سپس چهار یا پنج برش 5/0 تا 1 سانتیمتری در ناحیۀ پایین شکم ایجاد می‌شود که از طریق آن‌ها لاپاروسکوپ و دیگر ابزارهای جراحی وارد شکم می‌شوند. رحمی با اندازۀ معمولی، در صورتی که کاملاً جدا شده باشد، از طریق واژن قابل در آوردن است. رحم با اندازۀ بزرگ نیز از طریق لاپاروسکوپ قابل تکه تکه شدن به قطعات کوچکتر است.
هیسترکتومی مافوق گردنی که در آن بخش بالایی رحم برداشته می‌شود و گردنۀ رحم باقی می‌ماند.

عمل هیسترکتومی و لذت جنسی

عمل هیسترکتومی عملی است که در آن بخش یا کل رحم برداشته می شود. علی رغم انجام عمل هیسترکتومی و برداشتن رحم که انواع مختلفی از برداشتن قسمتی از رحم تا برداشتن کل رحم و هیسترکتومی کامل، و برداشتن رحم همراه تخمدان ها را هم شامل می شود، انجام این عمل در اکثر زنان هیچ تاثیر منفی بر روی لذت جنسی آنان نخواهد گذاشت؛ به گونه ای که حتی در برخی موارد با بهبود زندگی جنسی همراه خواهد بود. در هیسترکتومی معمولا هیچ تغییری در اعضای مرتبط بارابطه جنسی اعم از بخش خارجی اندام تناسلی و همچنین بخش های داخلی واژن که در ایجاد لذت جنسی موثر هستند، ایجاد نمی گردد. البته در صورت برداشتن تخمدان ها همراه با جراحی هیسترکتومی شما شاهد نشانه های یائسگی زودرس از جمله خشکی واژن خواهید بود که با رعایت دستورات لازم، حین نزدیکی از لذت کافی برخوردار خواهید بود. بسیاری از زنان پس از 6 هفته قادر به برقراری رابطه جنسی خواهند بود. البته در خصوص زمان برقراری رابطه جنسی باید با پزشک خود مشورت نمائید.

رایج ترین عمل جراحی برای برداشتن رحم هیسترکتومی است. این عمل یکی از روش های جلوگیری دائمی برای بچه دار شدناست. با انجام این عمل می توان لوله های فالوب را نیز برداشت. این عمل برای اهداف درمانی نیز استفاده می شود که می توان به جلوگیری از بروز سرطان رحم اشاره کرد. در اینجا با انواع هیسترکتومی، عوارض هیسترکتومی و مراقبت های بعد از هیسترکتومی آشنا شوید

به عمل جراحی که هدف از انجام آن برداشتن کامل یا قسمتی از رحم می باشد عمل هیسترکتومی یا زهدان برداری گفته می شود. در عمل کامل، تمام اجزای رحم شامل تنه، فوندوس و گردن رحم برداشته می شود و در عمل جزئی تمام اجزا به جز گردن رحم برداشته می شود.

آشنایی با انواع مختلف هیسترکتومی

• هیسترکتومی توتال (کامل): در این جراحی تمام رحم شامل دهانه رحم برداشته می شود و رایج ترین نوع جراحی است. تخمدان ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.
• هیسترکتومی ساب توتال (بخشی از رحم): تنها بخش بالایی رحم برداشته می شود. دهانه رحم دست نخورده باقی می ماند. تخمدان ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.
• هیسترکتومی رادیکال (گسترده):در این جراحی تمام رحم، دهانه رحم، بافت دو طرف دهانه رحم و بخش بالایی واژن برداشته می شوند. هیسترکتومی گسترده اغلب برای درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان گردنه رحم انجام می شود. لوله های رحم و تخمدان ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.

عوارض عمل هیسترکتومی چیست؟

عوارض جانبی این عمل که ممکن است در برخی موارد بروز کند عبارتند از:

– خونریزی شدید در هنگام عمل

– نوسانات خلقی ناشی از عدم تعادل هورمونی

– پوکی استخوان

– افزایش وزن

– عفونت مثانه و یا برش جراحی که ممکن است لازم باشد فرد آنتی بیوتیک مصرف کند.

– آسیب دیدن مثانه یا حالب

– ترومبوز وریدی که البته بسیار نادر است. (به ایجاد لخته خون در سیاهرگ های ساق پا، ران یا لگن ترومبوز وریدی گفته می شود.)

– التهاب و درد مزمن لگنی

– نئوپلاسم های سرویکس

– سرطان تخمدان

Praesent sem, venenatis id, dolor dapibus