ای وی اف

ای وی اف2019-12-06T21:36:32+03:30

Project Description

شایعترین روش کمک باروری IVF یا ) تلقیح آزمایشگاهی ( است. این روش قدیمیترین و موثرترین
روش از میان روشهای کمک باروری است.
شایعترین روش کمک باروری IVF یا ) تلقیح آزمایشگاهی ( است. این روش قدیمیترین و موثرترین
روش از میان روشهای کمک باروری است. )IVF )مخفف )Fertilization Vitro In )بوده و
اصطالح التین )vitro In )به معنی )داخل شیشه( است. چرا که پیش از این در ظرفهای شیشهای در
آزمایشگاه باروری انجام میگرفت. امروزه در لولههای پالستیکی نیز این کار انجام میگیرد.
از آنجا که احتمال به هم رسیدن و ترکیب سلول جنسی نر )اسپرم( و سلول جنسی ماده )تخمک( در داخل
لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی محفظه شکم است، از این ایده برای باروری استفاده میشود. بدین
صورت که تخمکهای رسیده از زن گرفته شده و در ظرفی داخل آزمایشگاه با اسپرم ترکیب میشود.
تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح )امبریو( در داخل رحم قرار داده میشود.

چه موقع‌آی.وی.اف انجام می‌گیرد؟

آی.وی.اف معمولا به‌عنوان اولین خط درمان و بهترین روش درمانی در انسداد دوطرفه لوله‌های تخمدان به کار می‌رود. این روش در شرایط دیگر نیز به‌کار می‌رود از جمله اندومتریوز، ناباروری به علت مشکلات گردن رحم، نازایی با علت مردانه،‌اختلالات تخمک‌گذاری و ناباروری با علت نامشخص. اگر مشکلات تخمک‌گذاری و یا مسدود بودن لوله‌های رحمی وجود دارد، یا اگر شوهر تعداد اسپرم کمی دارد و اگر سایر روش‌های درمان نازایی ناموفق بوده است، می‌توان از‌آی.وی.اف کمک گرفت.

طول درمان درآی.وی.اف

حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا یک دوره‌آی.وی.اف کامل شود. باید چند هفته صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. حدود نصف روز طول می‌کشد تا تخمک و اسپرم گرفته و در آزمایشگاه تلقیح شود. ۲ تا ۵ روز دیگر هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد کنند، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.
پیامد آی.وی.اف به نوع مشکل نازایی زوج‌ها و سن آنان بستگی دارد. معمولا خانم‌های جوان‌تر تخمک‌های سالم‌تری دارند و میزان موفقیت‌آی.وی.اف در آنها بیشتر است. به‌طور متوسط ۵۳ درصد شانس حامله شدن و ۹۲ درصد امکان زایمان سالم در هر دوره از درمان برای آنها وجود دارد. البته در مورد هر بیمار احتمال حاملگی قابل پیش‌بینی نیست چرا که به عوامل مختلفی چون: سن وسلامت دستگاه‌های تولیدمثل در دو جنس بستگی دارد.

مزیت‌های آی.وی.اف

آی.وی.اف قدیمی‌ترین روش کمک باروری است و به همین دلیل پژوهش‌های متعددی برای افزایش سلامت این روش و کودکان حاصل از آن انجام شده است و تاکنون عارضه‌ای در اثر‌آی.وی.افبدست نیامده است.
علاوه بر این، پژوهش‌های اخیر‌۸( مطالعه بین سال‌های ۹۸۹۱ تا )۹۹۹۱ نشان می‌دهد که داروهای باروری میزان ابتلا به سرطان تخمدان را (حتی اگر بیش از یک‌سال مصرف شود) افزایش نمی‌دهد. در ضمن پژوهشگران در حال انجام مطالعاتی برای تکامل و بهبود‌آی.وی.اف در آینده هستند.

عوارض و معایب آی.وی.اف

بارور کردن تخمک‌ها در خارج از بدن مادر نیاز به کارآزمایشگاهی گران قیمتی دارد.
علاوه بر این از آنجائی که معمولا بیش از یک جنین در رحم کاشته می‌شود، معمولا شانس دو یا چند قلویی ۰۲ تا ۰۴ درصد افزایش می‌یابد البته پژوهش‌هایی در حال انجام است تا به روشی از چند قلویی در‌آی.وی.اف جلوگیری کنند.
آی.وی.اف مانند بقیه روش‌های کمک باروری، احتمال حاملگی خارج رحمی زیادی دارد. این حالت وقتی رخ می‌دهد که جنین به داخل لوله‌های رحمی یا محفظه شکم رفته و به جای رحم در آنجا لانه‌گزینی کند. در این صورت پزشک شما به‌وسیله دارو یا جراحی جنین را خارج می‌کند تا در حین رشد جنین آسیبی به بدن شما وارد نکند.
زنانی که داروهای باروری دریافت می‌کنند گاهی دچار نشانگان بیش تحریکی تخمدان می‌شوند. اگر تخمدان خانمی بیش از حد تحریک شود، بزرگ شده و ایجاد ناراحتی می‌کند. افزایش وزن، احساس شناوری و پرشدن، تنفس کوتاه، سرگیجه، دردلگن، تهوع و استفراغ از علایم این حالت است.
به‌طور معمول این حالت خودبه‌خود یا با مراقبت‌های دقیق پزشک شما برطرف می‌گردد. اما در موارد نادر ممکن است زندگی را به خطر افکند. عوامل خطرزا در ایجاد این عارضه عبارتند از: سن‌کم، کاهش توده بدن، سابقه عدم تخمک‌گذاری و حاملگی.
مانند تمام مداخلات تهاجمی خطر خونریزی و عفونت نیز در‌آی.وی.اف وجود دارد.
پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد، کودکانی که به کمک روش‌های درمانی با تکنولوژی بالا مانند آی.وی.اف به‌دنیا می‌آیند اغلب وزن تولد کمی دارند. البته بیشترین میزان کمبود وزن تولد در اثر چند قلویی است.
برخی معتقدند نقص عضو نوزادان حین استفاده از روش‌های کمک باروری افزایش می‌یابد. البته عده‌ای از متخصصان این عارضه را مربوط به فاکتورهای دیگر در نازایی مثل سن می‌دانند. برای اثبات این یافته‌ها پژوهش‌های بیشتری مورد نیاز است. اما واضح است که پیشرفت درمان ناباروری در آینده پزشک را قادر خواهد ساخت تا جنین‌های ناسالم را قبل از انتقال به رحم مادر حذف کنند.
در نهایت در کنار این عوارض، مزیت مهم‌آی.وی.اف را در نظر داشته باشید که در درمان نازایی موفق‌ترین نوع آن است که تا امروز در دسترس بیشتر قرار گرفته است.

چرا آی وی اف انجام می شود؟

آی وی اف درمانی برای ناباروری و مشکلات ژنتیکی است.  اگر از آی وی اف می خواهید برای درمان ناباروری استفاده کنید قبل از اقدام به آن می توان از روش‌های کم ریسک تری استفاده کرد. اگر در هیچ کدام از آنها به نتیجه نرسیدید سپس می توان به آی وی اف مراجعه کرد. این روشها عبارتند از:

 •  استفاده از داروهای باروری جهت افزایش تولید تخمک ها
 •  تلقیح داخل رحمی ( روشی که در آن اسپرم در دوران نزدیک به تخمک گذاری در رحم گذاشته می شود)

در برخی از مواقع از آی وی اف برای درمان ناباروری در زنان بیشتر از ۴۰ سال استفاده می شود. همچنین اگر در شرایط خاص پزشکی ( چه خودتان و چه همسرتان)  قرار داشته باشید میتوان از آی وی اف استفاده کرد. این شرایط عبارتند از:

 •  انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ

انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می تواند فرایند لقاح را با مشکل رو به رو سازد و ممکن است رویان نتواند به سمت رحم حرکت کند.

 •  اختلالات تخمک گذاری

تخمک گذاری نامنظم است یا اصلا رخ نمی دهد که در نتیجه آن فرایند لقاح صورت نمی گیرد.

 • اندومتریوز

اندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافت های رحمی در خارج از رحم رشد می کنند و معمولاً بر عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ تاثیر می گذارند.

 • فیبروم های رحمی

فیبروم های رحمی غده های خوش خیمی هستند که در دیواره رحم رشد می کند و معمولا در زنان 30 تا 50 ساله رخ می دهد. فیبروم های رحمی در لانه گزینی تخمک های بارور شده اختلال وارد میکنند.

 •  تیوبکتومی یا عقیم سازی زنان

اگر جهت جلوگیری از بارداری لوله های فالوپ را بریده اید و یا مسدود کرده اید یا به اصطلاح تیوبکتومی انجام داده اید و اکنون می خواهید باردار شوید، آی وی اف پیشنهاد خوبی می تواند باشد.

 • اختلال در تولید اسپرم با کیفیت

اگر اسپرم غلظت کمی داشته باشد و یا نتواند به درستی حرکت کند و یا حتی شکل و سایز مناسبی برای بارور کردن تخمک نداشته باشد، می تواند در فرایند بارداری اختلال ایجاد کند. اگر هر گونه از این اختلال ها را شناسایی کردید، همسرتان باید به پزشک مراجعه کند تا در رابطه با درمان این اختلال تصمیم‌گیری شود.

 • ناباروری بی دلیل

این شرایط به معنی آن است هیچ دلیلی برای ناباروری زوجین شناسایی نشده است.

 • اختلالات ژنتیکی

اگر شما یا همسرتان هرگونه مشکلات ژنتیکی برای بارداری دارید، باید آزمایش های ژنتیکی قبل از تکامل را انجام دهید. این فرآیند به معنی آن است که در جایی بیرون از رحم، تخمک بارور می شود، سپس تحت آزمایش‌های ژنتیکی قرار می‌گیرد؛ اگر این لقاح از نظر ژنتیکی مشکل نداشت وارد رحم میشود و در ادامه بارداری انجام میشود؛ که این نیز یکی از روش های آی وی اف است.

 • ناباروری به دلیل سرطان یا سایر مشکلات پزشکی

اگر در حال  شروع فرایندهای درمان سرطان مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی هستید، این فرآیند ها ممکن است بر باروری تأثیر بگذارند. در این شرایط استفاده از روش آی وی اف انتخاب مناسبی می تواند باشد. در این شرایط زنان می توانند تخمک های لقاح یافته را فریز کنند و در زمان دیگری از آنها استفاده کنند. حتی می توانند تخمک خود را فریز کنند و بعدا آن را وارد فرایند لقاح کنند.

زنانی که مشکلات رحمی دارند و با ممکن است بارداری برایشان خطرناک باشد، از روش آی وی اف استفاده می کنند اما رویان را در راحم شخص ثالثی جایگذاری می کنند که به این روش رحم اجاره ای می گویند.

id amet, ut Donec venenatis, Nullam felis