آندومتریوز

آندومتریوز2019-11-11T17:19:32+03:30

Project Description

آدنومیوز ضخامت رحم  بافت آندومتر است که  به دیواره های عضلانی خارجی رحم حرکت می کند .علت آن ناشناخته است. گاهی اوقات آدنومیوز ممکن است یک توده یا رشد آن در داخل رحم،باشد.این بیماری معمولا در زنان بالای 30 سال رخ میدهد.سونوگرافی از رحم  به تفاوت بین آدنومیوز و تومورهای دیگر رحم  کمک می کند.  زمانی که سونوگرافی نتایج قطعی ندهد ام آر ای بهتر است اندومتریوز نام یک بیماری است که با حضور بافت اندومتریوز  بافت داخل حفره رحم، در خارج از رحم تعریف می شود. اگر این بافت از داخل حفره اندومتریوز به تخمدان سرایت نماید و تولید کیست های تخمدانی نماید به آن کیست های شکلاتی یااندومتریوما گفته می شود و در صورتی که بافت آندومتربه داخل عضلات رحمی نفوذ کند به نام آدنومیوز نامیده می شود.

علل آدنومیوز

 

علت دقیق آدنومیوز ناشناخته است. با این حال علت آن می تواند موارد زیر باشد
1. با توجه به گفته کارشناسان، این وضعیت ممکن است بدین علت رخ دهد که سلول‌های آندومتر روی سطح رحم، به عضلات دیواره رحم نفوذ می کنند. شکاف هایی که در طول این مرحله به ویژه بخش های C ایجاد می شوند، سلول های آندومتر را تشویق به حمله به دیواره رحم می نمایند.
2. همچنین کارشناسانی وجود دارند که منشا آدنومیوز را انباشته شدن بافت آندومتر در عضلات رحم می دانند که در دوران بارداری، رحم بزرگ شده است.
3.این شرایط از طریق التهاب جدار رحمی نیز می تواند ایجاد می شود. زمانی که این التهاب در مرحله بعد از زایمان رخ می دهد، در مرز سلول های طبیعی که خطوط رحم را مشخص می کنند امکان دارد شکاف ایجاد شود.
حضور استروژن در بدن نقش مهمی در آدنومیوز بازی می کند. در طول یائسگی، کاهش تولید این هورمون است که منجر به ناپدید شدن آن می گردد.

علائم بیماری آدنومیوز

 

شرایط بیماری آدنومیوز از جمله وسعت بیماری و شدت علائم در افراد مختلف، متفاوت است. حدود یک سوم از زنان به هیچ وجه علائمی را تجربه نمی کنند، در حالی که در برخی دیگر باعث اختلال در زندگی روزمره آن ها می شود. علائم احتمالی آدنومیوزعبارتند از:
• خونریزی شدید قاعدگی
• درد های شدید پریود
•درد هنگام نزدیکی
• خونریزی بین دوره ها
• بدتر شدن دردهای رحمی
• رحم بزرگ و نازک
• عفونت و التهاب لگن
• احساس فشار در مثانه و مقعد
• درد هنگام حرکات روده

عوامل خطرساز

آدنومیوز با به دنیا آوردن نوزاد در ارتباط است. چنین برآورد شده است که حداقل ۸۰% زنان مبتلا به این اختلال، افرادی با زایمانهای قبلی هستند.

درمان آدنومیوز :

تنها درمان قطعی برای آدنومیوز، هیسترکتومی کامل با یا بدون حفظ تخمدانهاست. پروژستینهای صناعی سود بخش نیستند و ممکن است در واقع میزان درد لگن را در برخی از بیماران افزایش دهند.

ultricies leo. sed vel, ante. adipiscing amet, odio